ODRŽAN MEĐUBISKUPIJSKI SUSRET MATURANATA

13MostarMaturanti (13)Maturanti iz Zadarske nadbiskupije sudjelovali su u subotu 16. prosinca 2013. godine na već tradicionalnom susretu maturanata u Hercegovini

(Humac, Mostar, Međugorje).

Na susret su došli maturanti iz četiriju južnih hrvatskih (nad)biskupija: Zadarske, Splitsko-makarske, Šibenske i Dubrovačke koja nam se ove godine po prvi puta pridružila. Okupili su se najprije u franjevačkom samostanu na Humcu poznatom hercegovačkom hodočasničkom mjestu i svetištu sv. Ante Padovanskoga. Po dolasku u samostansku i župnu crkvu maturanti su imali priliku ispovijedi se. Potom ih je s poviješću i aktivnostima samostana upoznao gvardijan fra Velimir Mandić, koji je izrazio zadovoljstvo što se ovaj susret zadnjih godina održava baš u Humcu. Koncelebriranu svetu misu, koju je glazbeno animirao Slavljenički tim molitvene zajednice „Dobri pastir“ iz Kaštela, predvodio je dubrovački biskup mons. dr. Mate Uzinić.

Susretu maturanata iz navedenih četiriju (nad)biskupija došlo je ukupno 60 autobusa s oko 3.000 maturanata. Ukupno sedam autobusa odnosno 350-tak Zadarskih maturanata sa svojim vjeroučiteljima krenulo je s autobusnog kolodvora Zadar u 5 sati ujutro. Svi su bili u dobrom raspoloženju te su vođeni idejom, da ovaj dan bude poseban, da nam bude dan zahvalnosti Bogu sve primljene milosti tijekom godina srednjoškolskog obrazovanja.

13MaturantiU prigodnog propovijedi Biskup se zajedno s maturantima upitao bi li Isus položio državnu maturu, te je odgovorio niječno. Spominjući se vijetnamskog kardinala François-Xaviera Nguyễna Văn Thuâna koji je 13 godina proveo u zatvoru, od čega osam u samnici, progovorio je o njegovih pet razloga zašto ga Isus čini radosnim, a što je ujedno pokazatelj da Isus danas ne bi položio maturu. Prvi je Isusovo veoma loše pamćenje, a s lošim pamćenjem se ne može lako položiti matura. Naime, razbojniku na križu je zaboravio sve grijehe, zaboravio je sve što je činio, te mu obećao da će biti s njim u raju. Drugi razlog zbog kojeg bi Isusu bilo teško danas položio maturu: bio je loš matematičar. „Bez matematike kako ćemo položiti maturu? Ne bih je ni ja danas položio. A kako znamo da je bio loš matematičar? Ima 100 ovaca, jednu je izgubio, a zatim gubi onih 99 da bi našao onu jednu. Kakva je to matematika?“, upitao se biskup. Treći razlog Isusovog pada na maturi bila bi činjenica da je loš logičar: žena iz prispodobe je izgubila jednu drahmu, pa kada je pronašla, pozvala je sve susjede i na njih potrošila više od jedne drahmne, a tu nema logike. Četvrti razlog je to što je Isus bio loš političar: „Političari znate kako govore, sad će u Hrvatskoj biti lokalni izbori, bit će i oni za europski parlament, a političari ‘slade li slade’, govore lijepo što je lijepo čuti poput one Vipove reklame ‘Sve zbog vas’, a zapravo je sve za njih i njihovu zaradu. A Isus ne čini tako, on kaže: ‘Tko želi ići za mnom, neka se odrekne samog sebe, neka uzme svoj križ i ide za mnom.’ A jadne li politike.“ I peti razlog: bio je loš ekonomist, nije se baš razumio u financije: „U prispodobi i onaj prvi radnik i onaj koji se pojavio na kraju dobiju isto. Kakva je to ekonomija, kakve su to financije? Evo Isus doista ne bi danas položio ovu maturu koju ćete vi polagati, ali ovo o čemu govori Văn Thuân pokazuju da je on položio jednu drugu maturu, onu životnu koja ga je osposobila da se na pravi način može suočiti s izazovima života, s različitim ponudama i dati pravi odgovor na sva životna pitanja, živjeti život kvalitetno u svakom trenutku i do kraja!“ Na kraju propovijedi je zaključio: „Važno je da padnete na maturi. Ne onoj školskoj. Nego u odnosu prema ljudima. Da imate loše pamćenje, da ne pamtite povrede, grijehe, ono čime su vas ljudi povrijedili, da to zaboravljate i opraštate. Da ne budete u odnosu prema ljudima matematičari. Da ne budete u odnosu prema ljudima logičari. Da ne budete političari. Ne u smislu da se ne bavite politikom. Dabogda se vi sutra svi bavili politikom, najprije onom pasivnom u izborima, to vam je dužnost, ali dabogda i mnogi od vas bili aktivni političari i promijenili situaciju ovih naših gradova i sela, naših država, našeg naroda. Bili političari koji će biti drugačiji od onih koji su nas doveli u ovu situaciju. Ali nemojte biti političari u odnosu prema čovjeku u ovom smislu u kojem političari danas funkcioniraju. Budite političari na Isusov način. I dakako, nemojte sve svoje buduće sposobnosti, pa čak ni izbor svoga znanja i zanimanja podložiti samo ekonomiji i financijama. Ako to budete napravili, možda ćete se vi obogatiti, imati materijalno, ali koga je to materija usrećila?“

13Maturanti (3)Euharistijsko slavlje nastavljeno je prinosom darova u kojem su sudjelovali učenici Klasične gimnaziji Ivan Pavao II. i Škole primjenjene umjetnosti i dizajna iz Zadra te učenici Srednje škole Kneza Branimira iz Benkovca. Na kraju misnog slavlja nazočnima se obratio mr. sc. don Josip Periš, predstojnik Katehetskog ureda splitsko-makarske nadbiskupije koji je zahvalio domaćinima na prijemu i gvardijanu uručio godišnju stipendiju za jednog franjevačkog kandidata. Zahvalio se i svima koji su sudjelovali u organizaciji ovog susreta a napose našoj mladoj crkvi tj. nazočnim maturantima koji su se ove godine okupili u još većem broju nego prijašnjih godina.

Na koncu euharistijskog slavlja dubrovački biskup je pozvao sve mlade na Susret hrvatske katoličke mladeži koji će se dogodine održati u Dubrovniku. Učenici su nakon blagoslova krenuli prema Mostaru i Međugorju te se duhovno obnovljeni nastavili družiti do večernjih sati i povratka svojim domovima.

I ovogodišnje lijepo iskustvo probudilo je nadu kako mladi mogu biti graditelji boljeg svijeta.

Updated: 06/12/2015 — 11:54